69.8k views
1 vote
A water tank has volume of 300 m3. If the length and width of the tank is 5 m and 300 cm, find the height of the tank.

1 Answer

4 votes

Answer:

volume=300m3

length=5m

width=300cm=300/100=3m

To find: height of tank .

so,

volume=l×b×h

300=5×3×h

300/15=h

finally,h=20m

User Eunji
by
7.1k points