94.8k views
24 votes
A 2-pack of clay pots costs $9.30. What is the unit price?

User GrantJ
by
5.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$4.75

Explanation:

To find the unit price (price for one), just divide $9.30 by 2. You get that one clay pot (the price for one unit) is $4.75.

Hopefully this helps- let me know if you have any questions!

User Martin S Ek
by
4.5k points