10.0k views
1 vote
If 5 pens cost £4 what is the cost of 1 pen​

User Kayser
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

5 pens=4euros

1 pen=`x

4 euros=5x

0.8 euros=x

1 pen = 0.8 euros

User Blodrayne
by
5.4k points
5 votes

Answer:

/the cost of 1 pen is $2

Explanation:

sana makatulong

User Ajorgensen
by
5.0k points