Step-by-step explanation:
we can divide the area( v.t=s) into 3 parts
i) area b/n 0 to 5 sec
((5-0)×(8-0)) ÷ 2 = 20
ii) area b/n 5 to 8 sec
(8-5)×(8-0)=24
iii) area b/n 8 and 10 sec
((10-8)×(8-0)) ÷ 2 =8
the total distance will be:
20+24+8 =52 m
7.9m questions
10.5m answers