168k views
1 vote
I need help with this question please i beg

I need help with this question please i beg-example-1
User Thomaszter
by
6.9k points

1 Answer

4 votes
The answer is 16m.

To find this, note we are only looking at the time between t=6 and t=10. In this time, the object moves from x=8 to x=16 until it turns around and moves back to x=8.

Looking at the distance, we see that we just add the absolute values of the change in x, getting abs(16-8) + abs(8-16) where abs means absolute value.

This gets the answer 8+8 which is 16.
User Ugur
by
7.1k points