49.1k views
2 votes
If Jan can buy 10 copies of a certain book for $40, what is the unit rate for cost per copy? How much would it cost her to buy 20 copies at the same rate?

User Frizz
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Unit cost is $4 per copy and for 20 copies the charges are $80

Explanation:

User Reza Keshavarz
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories