210k views
5 votes
What is the density of a sample of 65.0 mL of automobile oil
having a mass of 59.82 g?

User Mrwooster
by
6.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

0.92 g/mL

Step-by-step explanation:

The density of a substance can be found by using the formula


density = (mass)/(volume) \\

From the question

mass = 59.82 g

volume = 65 mL

We have


d = (59.82)/(65) \\ = 0.920307...

We have the final answer as

0.92 g/mL

Hope this helps you

User Aardvarkk
by
7.2k points