49.4k views
1 vote
Which is the better deal? $39.55 for 7 pairs of jeans OR $22.48 for 4 pairs of jeans

1 Answer

5 votes

Answer:

$22.48 for 4 pairs of jeans is a better deal.

Explanation:

To find the price of one pair of jeans, you divide.

39.55 ÷ 7 = price of 1 pair of jeans

39.55 ÷ 7 = $5.65

22.48 ÷ 4 = price of 1 pair of jeans

22.48 ÷ 4 = $5.62

The price difference between the two prices is 3 cents. So, $22.48 for 4 pairs is a better deal that $39.55 for 7 pairs of jeans.

Hope this helps!

User Ben Max Rubinstein
by
5.0k points