57.6k views
5 votes
A container of 24 eggs costs $6.96. What is the cost of each egg?

User Kishath
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.29

Explanation:

Hello!

All you gotta do is 6.69/24 and it should give you 0.29.

User Jackdbernier
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.