15.9k views
1 vote
Lila and Deb had breakfast at a cafe. Muffins cost $3 each, and fruit cups cost $3 each. Lila had 1 muffin and 2 fruit cups. Deb had 1 muffin and 1 fruit cup. How much did their breakfast cost? ^-^

1 Answer

6 votes

Answer:

$15

Explanation:

Hi, I'm assuming the question is asking for the total cost of the breakfast so.

Given: Muffins - $3 & Fruit cups - $3

We can make muffins x and fruit cups y--> not that it matters since they are the same value.

Lila --> 1x+2y, which we would then sub in our x and y and get 1(3)+2(3)= $9

Deb --> 1x+1y, once again, sub in x and y 1(3)+1(3)=$6

Thus 9+6 = 15. They spend $15 on breakfast

User Dmitry Pashkevich
by
5.1k points