217k views
4 votes
Sandra bought 4 pounds of oranges for $10.75. What is the unit price per pound?

User Aryn
by
5.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.69

Explanation:

hope it helps

User Harsh Bhavsar
by
5.3k points
3 votes

Answer:

2.69

10.75 divided by 4 is 2.6875 which rounded is 2.69 because 2.6875 is not accurate when it comes to dollars and cents

User Hodes
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.