229k views
5 votes
Hong paid $12.53 for a 7.03-kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $14.64 for a 7.98-kg bag at a different store.

Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

1 Answer

3 votes

Answer: First bag unit price: 1.78

second bag unit price : 1.83

Explanation:

divide the price by the weight. First bag is better

User Radha Gogia
by
5.2k points