157k views
1 vote
10 liters of liquid CCl4 has density of 1.59 g/cm3. What is the mole of CCl4?

1 Answer

5 votes


\huge\color{pink}\boxed{\colorbox{Black}{♔︎Answer♔︎}}


\huge\blue{Given}

molar mass of CCl4 = 154

density = 1.59 g/cm³

volume = 10 liters


\huge{\color{magenta}{\fbox{\textsf{\textbf{Solution}}}}}


mass = (density)/(volume) \\ mass = (1.59)/(10 * 1000) \\ mass \: = \: 1.59 * {10}^( - 4) \\ \\ moles = (mass)/(molar \: mass) \\ moles = 0.01 * {10}^( - 4)

10 liters of liquid CCl4 has density of 1.59 g/cm3. What is the mole of CCl4?-example-1
User Luchnik
by
7.9k points