92.5k views
1 vote
a diver dives from a 10m springboard. the equation f(t)=-4.9t^(2)+4t+10 models her height above the pool in seconds. what is her height at 1.5 second after diving off the springboard

User Dean Jase
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

4.975 meters

Explanation:


f(1.5)= -4.9(1.5)^2+4(1.5) + 10\\\\f(1.5) = -4.9(2.25) + 6 + 10\\\\f(1.5) = -11.025 + 6 + 10\\\\f(1.5) = -11.025 + 16 \\\\f(1.5) = 4.975

4.975 meters

-Chetan K

User Nakhli
by
6.7k points