50.2k views
5 votes
Nina paid $37.57 for 13 gallons of gas Fred paid $55.67 for 19 gallons of gas Eleanor paid $48.62 for 17 gallons of gas. Who got the best buy?

(Find the unit price for each

2 Answers

3 votes

Answer:

Eleanor because they paid the lowest.

Explanation:

N=Nina F=Fred E=Eleanor

N 37.57/13=2.89 per gallon

F 55.67/19=2.93 per gallon

E 48.62/17=2.86 per gallon

User Wuputah
by
5.1k points
5 votes

Answer:

Nina paid $2.89 per gallon.

Fred paid $2.93 per gallon.

Elanor paid $2.86 per gallon.

Elanor got the best deal.

Step-by-step explanation: Simple division, and if you don't know how to, just learn it or use a calculator.

User Bhaxy
by
5.4k points