99.2k views
5 votes
What is a unit rate?

What are the steps for
finding a unit rate?

Each 12-ounce bottle of
shampoo cost $2.15.
What is the cost
per ounce?

Answer all please

User Neil P
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1. Cost of a quantity of 1.

2. Divide the cost by quantity.

3. $0.18 per ounce

work: 2.15 / 12 = 0.1791666666666 and round

User SamPutnam
by
7.1k points