109k views
3 votes
Please Help! Show your work

At the school store, you buy 4 pencils and an eraser. The cost of the eraser is $0.85. Your total cost is $1.45. Write an EQUATION to find the cost of one pencil.

1 Answer

2 votes

Answer:

cost of one pencile is 0.15

Explanation:

User Coffeduong
by
4.8k points