190k views
4 votes
Four pounds of apples cost $3.88. What is the price per pound?

1 Answer

5 votes

Answer:

97 cents per pound

Explanation:

3 dollars÷4=75 cents

88÷4 =22

75+22=97

User InfZero
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.