122k views
0 votes
A 2-yard piece of aluminum wire costs $30.00. What is the price per foot?

2 Answers

2 votes

Answer:

$15.00

Explanation:

1 yard= 3 feet

2 yards =6 feet

2 yard divided by 30=$15.00

1 foot= $15

User Pravin Yadav
by
5.6k points
4 votes

Answer:

5

Explanation:

1 yard=3ft.

2x3=6

30/6=5

User Jens Gustedt
by
4.7k points