141k views
1 vote
Honeydew melons are on sale at four different grocery stores. Which store

offers the lowest unit rate for honeydew melons, in dollars per pound?

$3.50

• Happy Grocery:

7 pounds

Sullivan's

pound

$4.00

• Mother Nature:

10 pounds

• Farmer's Pride $0.45/pound

A. Happy Grocery

B. Farmer's Pride

C. Sullivan's

D. Mother Nature

User Foole
by
4.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Farmer's Pride(since there isn't a price for Mother Nature, Farmer's Pride would be the lowest of the three)

Step-by-step explanation:

Happy Grocery:0.50

Sullivan's:4.00

Farmer's Pride:0.45

User Peter DeWeese
by
5.5k points