menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
4 plates and 3 cups cost 20.90 dollars. 5 plates and 4 cups cost 26.50 dollars. Each plate costs the same amount as the other plates, and each cup costs the same amount as the o…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
4 plates and 3 cups cost 20.90 dollars. 5 plates and 4 cups cost 26.50 dollars. Each plate costs the same amount as the other plates, and each cup costs the same amount as the o…
asked
Aug 5, 2022
191k
views
4
votes
4 plates and 3 cups cost 20.90 dollars. 5 plates and 4 cups cost 26.50 dollars. Each plate costs the same amount as the other plates, and each cup costs the same amount as the other cups. What is the cost of 1 plate? What is the cost of 1 cup?
Mathematics
college
Soja
asked
by
Soja
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
Hope this helps you understand...
Simplelenz
answered
Aug 11, 2022
by
Simplelenz
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org