70.8k views
4 votes
Corner Grocery charges $4.80 for 12 sodas. Max's Market charges $5.25 for 15 sodas.

Which store has the best unit price on sodas, and by how much?

User RavenHursT
by
5.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

i dont know

Explanation:

i dont know

User Cantoni
by
5.0k points
5 votes

Answer:

To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.

Thanks for your question.

User Allence Vakharia
by
5.8k points