101k views
4 votes
Jia spends $8 on 4 pounds of fruit. How much would he pay for one pound of fruit?

User Pward
by
8.4k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$2 per pound

Explanation:

$8 / 4 pounds = $2 / 1 pound

User Sebastian Ott
by
8.3k points
5 votes

Answer:

2 dollars

Explanation:

For 4 pounds of fruit he pays 8 dollars. If you use the unit rate it is 2 dollars for every one pound of fruit

User Diego Herranz
by
7.6k points

Related questions

asked May 2, 2022 195k views
MinhHoang asked May 2, 2022
by MinhHoang
8.5k points
2 answers
14 votes
195k views