17.1k views
4 votes
Robert is comparing prices of boxes of napkins. He sees that 2 boxes of Softeez

napkins are $1. Which of the following has a lower unit price than the Softeez
napkins?
o 12 boxes of napkins for $5.88
o 4 boxes of napkins for $2.04
o 6 boxes of napkins for $3.18
o 8 boxes of napkins for $4.16

1 Answer

1 vote

Answer:

12 boxes of napkins for $5.88

Explanation:

The softeez napkins are $0.50 each. Each pair of "cheaper" napkins should be at least one cent less than a dollar to be cheaper than the softeez napkins.

Dividing each price by the number of boxes of napkins, we get the price per box - 0.49, 0.51, 0.53, and 0.52 (in that order, going down).

The only ones cheaper than the napkins that are two boxes for a dollar are the first ones, which he can buy two boxes of for $0.98.

User Oujesky
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.