menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 3-gallon jug of juice costs $14.16. What is the price per pint?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-gallon jug of juice costs $14.16. What is the price per pint?
asked
May 19, 2022
191k
views
3
votes
A 3-gallon jug of juice costs $14.16. What is the price per pint?
Mathematics
high-school
Alan Mroczek
asked
by
Alan Mroczek
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer: 4.72
Explanation:
divide the 2 numbers
Fstephany
answered
May 25, 2022
by
Fstephany
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 4, 2016
81.0k
views
a dejuicer was able to squeeze 1/5 of a pint of juice from a bag of oranges. This amount of juice filled up 1/8 of a jug. At this rate, how many bags will it take to fill the entire jug?
Endery
asked
Sep 4, 2016
by
Endery
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
81.0k
views
asked
May 9, 2017
224k
views
A 3-gallon jug of juice costs $22.32. What is the price per pint?
Kkkkkkk
asked
May 9, 2017
by
Kkkkkkk
9.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
224k
views
asked
Jan 18, 2018
197k
views
Maxwell wants to buy a gallon of juice. If a 1-gallon jug costs $4.85 and a pint costs $0.65, how much money would Maxwell save by buying the 1-gallon jug instead of multiple pints?
Kaspermoerch
asked
Jan 18, 2018
by
Kaspermoerch
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
197k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org