124k views
0 votes
you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

User Neggenbe
by
5.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

User Santubangalore
by
5.1k points