36.7k views
16 votes
Brandon buys a two-quart bottle of juice for $8.32. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User Valmond
by
4.2k points

1 Answer

12 votes

Answer:

1 quart = 32 ounces

so we have 64 ounces

8.32 ÷ 64 ounces = $0.13 per ounce

User Mohammed Omer
by
5.2k points