229k views
1 vote
9 pounds of dog food cost $10.08. What is the price per ounce?

1 Answer

2 votes

Answer:


$1.12

Explanation:

divide the cost of the item by its weight in pounds.

User Ophir Yoktan
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.