140k views
0 votes
Donna bought 4 bags of dog treats for $10.72. What is the cost per bag of dog treats?

User Niboshi
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer: The bags cost about $2.68 each

Step-by-step explanation: All I did was simple Division: ($10.72 ÷ 4 = $2.68) If you need to double check to see if this is accurate, you can do ($2.68 x 4= 10.72) Therefore, this equation has an accurate answer.~

Hope this helps, have a great day/night!

~IFoundJiminsLostJams~

User Osnat
by
5.4k points
2 votes

Answer:

2.68

Explanation:

User Rshev
by
5.5k points