54.7k views
3 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $33.45. What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $
per pair of gloves.

User Rohitanand
by
5.0k points

2 Answers

5 votes
The unit price of the pair of glove is $6.69
User Vontei
by
5.2k points
2 votes

Answer:

$6.69

Explanation:

Since we know the total cost of 5 pairs of gloves, all we have to do to find the unit price is divide the total cost by how many gloves were are being sold:

33.45 / 5 = 6.69

Therefore, one pair of gloves costs $6.69

Hope this helps :)

User Ckundo
by
5.2k points