52.8k views
0 votes
Find the unit price in dollars per ounce).

A 24-ounce can of pineapple for $1.08
PLS PLS HELPME ASAP

Find the unit price in dollars per ounce). A 24-ounce can of pineapple for $1.08 PLS-example-1

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.05 per ounce

Explanation:

To find the price in dollars per ounce, divide the price by the number of ounces.


(1.08)/(24) = $0.045 per ounce = $0.05 per ounce

User Phil Pirozhkov
by
7.0k points