85.3k views
4 votes
A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?

User Jinuk Kim
by
5.9k points

2 Answers

0 votes

Answer:

2.25 ($) per pound

Step-by-step explanation: 11.25 / 5 = 2.25 per pound Alternative workings we simply divide by 10 to find 11.25 / 10 = 1.125 then multiply by 2 1.125 * 2 = 2.25 ($) per pound

User TheIT
by
6.8k points
4 votes

Answer:

$2.25

Explanation:

5 lbs = $11.25

The unit price in this context means the price of a 1-pound bag of dog food so you would divide $11.25 by 5:

$11.25 รท 5 = $2.25

Hope this helps!

User StormKrow
by
5.4k points