32.6k views
4 votes
An object is thrown off a cliff with a horizontal speed of 4.33 m/s. After 9.11 seconds, the object hits the ground. Find the total horizontal

distance traveled by the obiect.

User Karmakaze
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

below

Step-by-step explanation:

To find dx we can use this formula :

dx = Vx(t)

dx = 4.33m/s (9.11)

dx =39.4463 m

dx = 39.4 m

Hope this helps!

User Carmenita
by
6.7k points