103k views
16 votes
A smoothie shop charges $4.80 for a small size 12-ounce smoothie and $6.40 for a large size 16-ounce smoothie. Find which smoothie is the better buy (lower cost per ounce) by finding each unit price.

A. $4.80 for the 12-ounce smoothie is the better buy.
B. $6.40 for the 16-ounce smoothie is the better buy.
C. Both items are the same per ounce.

User Xvatar
by
4.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

C. the same

Explanation:

4.80 divided by 12 equals .40

6.40 divided by 16 equals .40

User Sara Santana
by
4.9k points