menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 3 pairs of insulated gloves costs 23.07$. What is the unit price of the pairs of ?
asked
Jan 15, 2022
158k
views
4
votes
A package of 3 pairs of insulated gloves costs 23.07$. What is the unit price of the pairs of ?
Mathematics
high-school
Pelms
asked
by
Pelms
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Yep that person’s correct al you have to do is divide 23.07$ by 3 and you will get 7.69 so, with that being said each one cost 7.69 and all of them in all is 23.07$. Simply it’s 7.69
Fernando Pinheiro
answered
Jan 15, 2022
by
Fernando Pinheiro
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
$7.69
Explanation:
$23.07/3 = $7.69
Stanleyerror
answered
Jan 19, 2022
by
Stanleyerror
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 3, 2021
134k
views
If 1 euro is 1.07$ us dollars then what is 4.00 us dollars in euros please help
Thoriya Prahalad
asked
Aug 3, 2021
by
Thoriya Prahalad
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
134k
views
asked
Nov 10, 2024
124k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $50.34 what is the unit price of the pairs of gloves
AdriSolid
asked
Nov 10, 2024
by
AdriSolid
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
124k
views
asked
Dec 27, 2024
178k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14. What is the unit price of the pairs of gloves ?
Redmonty
asked
Dec 27, 2024
by
Redmonty
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
178k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org