167k views
3 votes
A 2-quart carton of apple juice costs $9.68. What is the price per cup?

2 Answers

3 votes
1 quart has 4 cups, so 2 quarts have 8 cups.

9.68 divided by 8 = 1.21,

Therefore, each cup is $1.21
User Chad M
by
8.4k points
2 votes

Answer:

$1.21

Explanation:

There are 4 cups in a quart so that makes 2 quarts 8 cups.

9.68 divided by 8 is 1.21

So the price for each cup is $1.21

User EdmDroid
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories