Answer:
$160 in 10 hours
Explanation:
We know that Kevin earns $112 for working 7 hours. To find the answer for 10 hours, we need to find the unit rate.
Divide 112÷7= $16 for every 1 hour he works.
Now, we can use the unit rate to find the amount earned for 10 hours.
16×10= $160