56.3k views
18 votes
This is the chemical formula for acetic acid (the chemical that gives the sharp taste to vinegar):

CH. CO,H
An analytical chemist has determined by measurements that there are 4.2 moles of carbon in a sample of acetic acid. How many moles of hydrogen are in the
sample?
Be sure your answer has the correct number of significant digits.

1 Answer

7 votes

Answer:

2.408 moles of hydrogen are in the sample.

Step-by-step explanation:

Molecular formula of acetic acid =CH3COOH

Ratio of carbon to hydrogen :2/4:1/2

Measured number of moles of carbon atoms = 1.204

Let the moles of hydrogen be = x

Number of carbon atoms in 1.204 mol = 1.204mol*Avogadro number

Number of hydrogen atoms in x mol = x*Avogadro number

As we know that ratio of carbon to hydrogen atoms is 1:2.

1/2=1.204mol* avogadro/ x* avogadro

x = 2.408 moles

2.408 moles of hydrogen are in the sample.

User Chriscosma
by
6.8k points