28.5k views
5 votes
Find the average speed in km/h for a journey of 175 meters and 35 seconds

User Ecto
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

18 km/h

Explanation:

1. Convert 175 metres into km

1000 m = 1 km (divide by 1000)

175 ÷ 1000 = 0.175 km

so 175 m = 0.175 km

2. Convert 35 seconds into hours

60 seconds = 1 min

60 mins = 1 hour

3600 (60 × 60) seconds = 1 hour (divide by 3600)

35 ÷ 3600 = 0.00972...

3. Calculate the speed

speed = distance ÷ time

= 0.175 ÷ 0.00972...

= 18 km/h

User Vivian Mills
by
7.2k points