menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a constant current flows in the conductor with a magnitude of 1.6 mA. Calculate the charge and number of electrons transferred through the straight cross-section of the conductor in 1 hour.
asked
Dec 28, 2022
146k
views
2
votes
a constant current flows in the conductor with a magnitude of 1.6 mA. Calculate the charge and number of electrons transferred through the straight cross-section of the conductor in 1 hour.
Physics
high-school
Qudus
asked
by
Qudus
6.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Current=1.6mA=1.6×10^{-3}A=0.0016A=I
Time=1h=3600s=t
Charge=Q
Silexcorp
answered
Jan 2, 2023
by
Silexcorp
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.7m
questions
10.4m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org