136k views
0 votes
4. On a flight from New York to London, an airplane travels at a constant speed. An equation relating

the distance traveled in miles, d, to number of hours flying, t, is t = 1/350d How long will it take the
airplane to travel 800 miles?

User Kahonmlg
by
6.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Answer:

1.6 hours or 1 hour 36 minutes

Explanation:

We have been given an equation t=\frac{1}{500}dt=

500

1

d , where d represents distance traveled in miles and t represents time in hours.

To find the time taken by the flight to travel 800 miles, we will substitute d=800d=800 in our given equation as:

t=\frac{1}{500}\times 800t=

500

1

×800

t=\frac{800}{500}t=

500

800

t=\frac{8}{5}t=

5

8

t=1.6t=1.6

1 hour equals 60 minutes.

0.6 hours = 0.6*60 minutes = 36 minutes.

Therefore, it will take the plane 1.6 hours or 1 hour 36 minutes to travel 800 miles.

User Danijel
by
7.3k points