Answer:C (198 seconds)
Explanation: The cyclist makes the first lap in (180.00 - 6.00) = 174.00 seconds. The average time per lap for all three circuits is (600.00 - 6.00) = 594/3 = 198 seconds.
7.9m questions
10.6m answers