35.1k views
17 votes
John bought a crate of floor tiles $100. the crate had 5 boxes of floor tiles. each box contained 40 floor tiles. what is the cost per box ?

User Acernine
by
5.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

20

Explanation:

100/5=20

User Skinkelynet
by
5.3k points