228k views
1 vote
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

1 Answer

3 votes

Answer: 6 dollars per kilogram

=====================================================

Step-by-step explanation:

The mixed number 4 & 1/2 converts to the decimal form 4.5

The unit price is 27/(4.5) = 6 dollars per kilogram

------

If you wanted, you can think of it like this ratio

4.5 kg : 27 dollars

Dividing both parts of that ratio by 4.5 will lead to

1 kg : 6 dollars

User R Down
by
4.6k points