134k views
4 votes
You bought a package of paper for $3 and some pencils for $2 each at the school store. You paid $15 for everything that you bought. How many pencils did you buy?

1 Answer

5 votes

Answer:

6 pencils

Explanation:

Total cost = paper * cost of a package + pencils * cost of a pencils

We bought 1 pack of paper at 3 dollars and p pencils at 2 dollars

15 = 1*3 + p*2

15 = 3+2p

Subtract 3 from each side

15-3 = 3+2p-3

12 = 2p

Divide by 2

12/2 = 2p/2

6 = p

User Mark Szymanski
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories