206k views
0 votes
Mrs. Sampson bought 8

packages of clay for a total of $32
for an upcoming art project. At
this rate, how much would 14
packages cost?

User Guneykayim
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$56

Explanation:

cost of 8 packages of clay = $ 32

cost of 1 package of clay = 32 / 8 = $4

cost of 14 packages = 14*4 = $ 56

User Davood
by
6.5k points