206k views
0 votes
Mrs. Sampson bought 8

packages of clay for a total of $32
for an upcoming art project. At
this rate, how much would 14
packages cost?

User Guneykayim
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$56

Explanation:

cost of 8 packages of clay = $ 32

cost of 1 package of clay = 32 / 8 = $4

cost of 14 packages = 14*4 = $ 56

User Davood
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories