163k views
3 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary,

$2.99 for 15 lb
The unit rate is $
Иb.

User Don Giulio
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.20/lb

Explanation:

2.99/15 = 199333

.20/lb

User Alexander Ivanov
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.