Answer:
$45000
Explanation:
Loan's future= O *(1+rate)
Interest = principal x rate x time:
Interest = 5000 x 0.08 x (9/12) = 300
Total due = principal + interest
Total due = 5000 + 300 = $5,300
7.9m questions
10.6m answers