211k views
18 votes
Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

User Meisam
by
8.7k points

2 Answers

2 votes

Answer: $0.14 per fl oz

Explanation:

# of fluid oz per gallon = 128

2 gallons = 256 fl oz

$35.84/256= 0.14

User Rahul Virpara
by
7.7k points
6 votes

Answer:

$/£ 0.14

Explanation:

1 gallon = 128 Ounces

2 gallons = 256 ounces

35.84 ÷ 256 = $/£0.14

User Liston
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories