51.2k views
0 votes
Yarn is sold for $24 for every 5 feet. You need 7 feet for a science project. How much will you need to pay for the 7 feet of yarn?

1 Answer

3 votes
You will pay $33.60 :)

$24 divided by 5 feet is $4.80 per foot
$4.80•7 feet is $33.60
User Ryan Barber
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories