51.2k views
0 votes
Yarn is sold for $24 for every 5 feet. You need 7 feet for a science project. How much will you need to pay for the 7 feet of yarn?

1 Answer

3 votes
You will pay $33.60 :)

$24 divided by 5 feet is $4.80 per foot
$4.80•7 feet is $33.60
User Ryan Barber
by
4.7k points